Albert Blithe

 

Seržant Albert Blithe (25. června 1923 - 17 prosince 1967) byl vojákem z povolání, který sloužil v rotě E, (Easy Company) 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. Výsadkové divize během 2.světové války. Blitheův životní příběh vystupoval v knize A Company of Heroes: Personal Memories about the Real Band of Brothers and the Legacy They Left Us. Blithe také sloužil v Koreji a později byl přidělen k vojenské pomoci Advisory Group (MAAG) v Tchaj-wanu. Nikdy neodešel z vojenské služby.

 

Blithe byl vycvičen v táboře Toccoa, ve státě Georgia v srpnu 1942 pod velením kapitána Herberta M. Sobela. Blithe skočil se zbytkem roty do okupované Francie jako součást masivní výsadkové invaze, ale když přistál ztratil se. Blithe se připojil k řadě dalších parašutistů, kteří se také ztratili. Poté co našli zbytek roty E se spojili dohromady.

Podle minisérie Bratrstvo neohrožených Blithe zasažen dočasnou hysterickou slepotou po prudkém boji v Carentan. O několik dní později, po zotavení byl součástí hlídky, která vyšetřovala zemědělskou usedlost. Zde byl zasažen odstřelovačem do pravého ramena. Ze zranění se zotavil a 25. června 1944 (v den jeho 21. narozenin) získal Purpurové srdce. Kvůli svému zranění byl dne 1. října 1944 poslán domů a už nikdy se nevrátil k evropskému válečnému dění.
Viz mylné informace z předčasné smrti, dole.

 

Navštívil první výroční shledání 101.výsadkové divize. Vrátil se do Philedalphie ve státě Pensylvánie a začal kariéru ve společnosti Westinghouse Electric. 28. března 1949 znovu narukoval a poté byl propuštěn 27. března 1952. 24. března 1954 znovu narukoval a sloužil v poválečné Koreji.

 

Před jeho náhlou smrtí v roce 1967, Blithe dosáhl hodnosti četaře a dokončil více než 600 seskoků padákem.

 

Blithe zemřel 17.prosince 1967, když v aktivní službě s 8. a zásobování dopravní prapor, 8. pěší divize, v západním Německu v Wiesbaden Air Force nemocnice. [2] Týden před jeho smrtí, navštívil Bastogne, Belgie připomínající bitvu v Ardenách, ze které se mu vrátil pocit nevolnosti. Blithe byl odvezen na pohotovost 11. prosince a zde mu byl diagnostikován prasklý vřed. Na pohotovosti byl 12. prosince 1967. 16. prosince, mu selhali ledviny a zemřel v 00:55 hodin 17. prosince. Po zádušní mši provedené kaplanem Thomasem F. Deschampsem, byl Blithe 28. prosince pohřben v Arlingtonském národním hřbitově ve státě Virginie se všemi vojenskými poctami.

 

Mylné informace o předčasné smrti

V knize a mini-sérii Band of Brother je uvedena chyba o Blitheho smrti. Kolegové z roty E se mylně domnívali, že Blihe byl zraněn na krku, že se již nevrátil.  V knize autor Stephen Ambrose uvedl, že Blithe zemřel ve Philadelphii v roce 1948. Ambroseho chyby se objevili v mini-sérii Band of Brothers, ve 3.epizodě "Carentan". Epizoda končí toulkami: " Ze zranění, které utrpěl v Normandii se Albert Blithe nezotavil. Zemřel roku 1948."

 

Po shlédnutí mini-série, chtěla Blitheho rodina veřejně opravit tuto historickou chybu, a žádala odstranění z Bratrstva nehrožených. Fotografie a dokumenty dokazující jeho službu po r. 1948 až do jeho smrti r. 1967 jsou na https://www.506infantry.org/his2ndbnwwiiphoto24.html

Nicméně, chyba nebyla opravena v knize (i když britské vydání z roku 2001 neobsahuje žádnou zmínku o Blitheho smrti) . Blu-ray verze s názvem "In the field with the men of Easy Company", správně uvádí, že Blithe zemřel v roce 1967, ale episoda 3 stále obsahuje chyby.

 Blithe i v seriálu Bratrstvo neohrožených zahrál Marc Warren.